Joe Johnson Medals

May 30, 2019

Fitzroy Football club is known as the club where in 1904 the first recognised Indigenous player Joe Johnson, played VFL football.

Congratulations to all of our Joe Johnson medallists who demonstrated and awarded for:

“Endurance, Tenacity, Courage, Loyalty and Pride”

See Friday Night Indigenous Round Footy – for details and pictures of the Colts-1 game

See all the Indigenous Round Photos in our Club Photo Gallery.

Joe Johnson Medal – Team Recipients (see photos below)

  • Youth Girls Taysen Willcox
  • Colts 1 Sam Doyle
  • Colts 2 Finn Hall
  • Colts 3 James Heath
  • U16 Girls Maddi Katerelos
  • U15-1 Girls Molly McErlain
  • U15-2 Girls Sabine Tsoi
  • U15-1 Darcy Edmends
  • U15-2 Archie Noakes
  • U14 Girls Eloise Bisley
  • U14-1 Darcy Winstanley
  • U14-2 Tommy Romano
  • U13 Girls Winnie Buckley
  • U13-1 Thierry Aughterson
  • U13-2 Kato Scott
  • U12-1 Girls Meg Symons
  • U12-2 Girls Roxy Flanigan
  • U12-1 Josh Winkler
  • U12-2 Toby Littlejohn-Sims
  • U12-3 Christopher Oliver
  • U11 Girls Eadie Donovan
  • U11-1 Misha Tsoi
  • U11-2 Riley Crowe
  • U11-3 James Edgar
  • U11-4 Gabriel MacKenzie
  • U10-1 Luca Rhodes
  • U10-2 Cian McClure
  • U9-1 Luca Jones & Tom Reddaway
  • U9-2 Jasper Christensen-Elliott & Jude Parsons

Thank you to Inger Pearce who collated all of the recipients.

Please send and further photos of medal recipients or Indigenous Round celebrations to president@fitzroyjuniorfc.com.au or MMS Phil Murdoch 0412 569 896.

Youth Girls Taysen Willcox

Colts-1 Sam Doyle (Fitzroy) and Donato Cutinelli (Heidelberg)

Colts-2 Finn Hall (Fitzroy) & Will Stevens (Richmond)

Colts-3 James Heath (Fitzroy) & Zac Vaiano (Preston)

U15-2 Girls Sabine Tsoi (Fitzroy) and Amy (Templestowe)

U15-1 Darcy Edmends (Fitzroy) & Alex Noblet (Camberwell)

U15-2 Archie Noakes

U14 Girls Eloise Bisley

U14-1 Darcy Winstanley

U14-2 Tommy Romano

U13 Girls Winnie Buckley

U13-1 Thierry Aughterson

U13-2 Kato Scott (Fitzroy) Josh Cocks (Surrey Park)

U12-1 Girls Meg Symons

U12-2 Girls Roxy Flanigan (Fitzroy) & Vivian Stanton

U12-1 Josh Winkler

U12-3 Chris Oliver

U11 Girls Eadie Donovan (Fitzroy) and Emma Brundt

U11-1 Misha Tsoi (Fitzroy) & Harry Leeder (Macleod)

U11-2 Riley Crowe

U11-3 James Edgar (Fitzroy) & Marcus Turco (St Marys)

U11-4 Gabriel MacKenzie

U10-1 Luca Rhodes (Fitzroy) & Andrew Forrest (Macleod)

U10-2 Cian McClure

U9-1 Tom Reddaway

U9-1 Luca Jones

U9-2 Jasper Christensen-Elliott

2019 Indigenous Round Colts-2 v Richmond

2019 Indigenous Round Colts-2 v Richmond

2019 Indigenous Round Colts-3

2019 Indigenous Round U14 Girls

2019 Indigenous Round U14-1